Marketing je jedním z nejdůležitějších aspektů jakéhokoliv prodeje a internet je bez přehánění doslova fenoménem této doby. Pakliže tyto dvě slova spojíme, vznikne nám internetový neboli také online marketing. V užším slova smyslu se tedy jedná o soubor různých marketingových aktivit, jež jsou prováděny v prostředí internetu. V tomto článku si vysvětlíme, co to internetový marketing je, co obsahuje a proč je tak důležitý.

Co je to internetový marketing?

Začneme tak, že si řekneme, že marketingové aktivity jsou naprosto nutné pro jakýkoliv druh podnikání. Každý, jenž tyto aktivity provozuje, potřebuje o své činnosti informovat zákazníky, ať už stávající, tak ty, které by rád získal. Zákazník naopak potřebuje o službě či produktu získat co nejvíce informací, na jejichž základě se poté rozhodne, zda za onu službu či výrobek utratí své peníze.

Výhody online marketingu

V první řadě jsou to poměrně nízké náklady, alespoň v porovnání s tradičními typy reklamy jako jsou tištěná, rozhlasová, billboardová a obzvláště pak televizní reklama. Dále možnost měřit dopad jakékoliv webové stránky na prodejní chování zákazníků. S těmito údaji se dá posléze pracovat tak, abychom vytvořili dostatečně účinnou reklamní kampaň, která nám umožní získat nové zákazníky a tím pádem i zvýšit zisky. Online marketing v neposlední řadě rovněž umožňuje oslovit obrovské množství lidí, a to poměrně jednoduchou cestou. 

Co patří do online marketingu?

Online marketing zahrnuje nepřeberné množství různých technik, přičemž nové stále vznikají. Každý z těchto nástrojů se však hodí pro jiné použití a je tedy potřeba vědět, k jakému účelu ho hodláte využívat. Samozřejmostí je však to, že jich můžete používat současně více, a to je správné. Především jde o to umět je nastavit tak, aby se vzájemně prolínaly a vytvářely tak co nejefektivnější mix nástrojů, které vám pomohou k té nejlepší propagaci a získání nových klientů a zákazníků. Těmito nástroji jsou namátkou emailový marketing, optimalizace pro vyhledávače (tzv. SEO), sociální sítě, marketingové analýzy, řízení vztahů se zákazníky, proklik a mnohé další. Zmiňme ještě třeba vytváření virových videí, mikrostránek či komunit. Všechny mají společné to, že jsou vytvářeny pro digitální technologie. Ty se staly naprosto běžnou součástí našich životů. Podíl lidí, kteří disponují chytrým telefonem, laptopem nebo třeba chytrými hodinkami stále stoupá a tento trend bude do budoucna jistě pokračovat.

Proč online marketing?

Odpověď na otázku, proč je potřeba využít internetový marketing, je poměrně jednoduchá, protože v současné době je internet ústředním médiem, kolem kterého se točí prakticky vše. Přesouvají se sem ale hlavně všechny aspekty prodeje, které známe z dřívějška, avšak nové způsoby také vznikají. Aby mohli být podnikatelé vidět a mohli získávat nové klienty, kterým budou posléze moci nabízet svoje služby, je potřeba být online. Každá možnost inzerovat svoje služby se hodí a online prostředí už není tím sekundárním, nýbrž hlavním. Bez podpory internetového marketingu se dá nyní prosadit pouze těžko. Internet přinesl mimo jiné změnu uvažování o prodeji jako takovém, a to především u mladých lidí. Dnes proto již není potřeba složitě získávat kontakty, když se dá vše zařídit během několika kliknutí myši. Právě ta rychlost zde hraje zásadní roli.