Instagram je v současnosti nejrychleji rostoucí sociální sítí, což přináší pochopitelně také prostor pro marketingovou komunikaci. V tomto článku se podíváme na to, jakými způsoby se dá Instagram k propagaci efektivně používat.

Jak funguje Instagram?

Než se podíváme na konkrétní využití Instagramu k marketingovým účelům, nejprve si krátce řekneme něco o Instagramu obecně. Instagram je sociální síť, která je zaměřena především k sdílení fotografií, videí a krátkých videí tzv. „instastories“. Principem je zde tzv. následování. Uživatel jednoduše sleduje obsah (kontent), který vytváří jiný uživatel, jenž ho zajímá. Obecně můžeme říct, že video má vždy větší dosah než pouhá fotka nebo jiný obrázek.  

Instagram byl založen v roce 2010 a dnes je vlastněn Facebookem, který ho odkoupil zhruba o čtyři roky později. Počet uživatelů, jenž aktivně Instagram využívají se pohybuje kolem miliardy lidí měsíčně, což je obrovská plocha pro reklamní komunikaci. Stal se místem, které slouží k dokumentaci běžného života, ale i jakéhosi pozlátka, které nebývá mnohdy založeno na pravdě. To je této síti také často vyčítáno. Tak jako tak, je velice oblíben převážně mladší generací, ale figuruje zde i nepřeberné množství celebrit. S nadsázkou se dá říct, že každý, kdo dnes něco znamená, má svůj účet na Instagramu. Pojem Instagramový influencer je dnes v podstatě chápán jako běžné povolání.

Jak využít Instagram k marketingu?

Abyste mohli Instagram užívat ke svým firemním účelům, je nutné si založit firemní profil. Oproti klasickému uživatelskému profilu disponuje především nutností, že musí být propojen se stránkou na Facebooku, což je spíše výhoda, protože můžete s poloviční námahou a trochou té organizace inzerovat na dvou z největších sociálních sítí zároveň. 

Spolupráce s influencery

Jak již byl řečeno výše, nejsledovanější skupinu uživatelů Instagramu tvoří tzv. influenceři, tedy veřejně známé osobnosti, kteří své sledovatele počítají mnohdy na desítky milionů, avšak v rámci Čechů se jedná o podstatně skromnější čísla. Může se jednat o lidi známé díky různým odvětvím, kde se pohybují (sport, kultura, film…). Právě jejich prostřednictvím firmy nabízejí své produkty či služby . Obvykle si je vybírají právě na základě toho, kolik lidí je sleduje. Počet sledujících však nemusí být tím nejlepším kritériem, i menší influencer může mít zajímavou skupinu sledujících, která se bude více blížit vaší cílové skupině. Kvantita tedy vyšší zisky zaručit nemusí.

Spolupráce s influencery je tedy tou nejznámější technikou, jak využít marketing na Instagramu, avšak nikoliv jedinou. Stejně tak si každý uživatel i firma mohou svůj účet vytvářet dle svého uvážení. Podobně jako na dalších sociálních sítích, je základní inzerce na Instagramu zcela bezplatná. Nicméně je tu možnost sponzorovat vaše příspěvky. Nejsnazší možnost, jak to udělat, se nachází hned na vašem firemním profilu. Musíme však podotknout, že oproti Facebooku jsou možnosti zacílení inzerce dosti omezené. Samotná tvorba reklamního sdělení však problematická není. Tady se opět hodí již zmíněná synchronizace s Facebookem, který všechny potřebné nástroje k vytvoření propagace již nabízí. Jaké další konkrétní nástroje Instagram nabízí? 

Instastories

Oblíbené pouze několikavteřinové záběry, které mohou mít podobu klasické fotografie ale i videa. Podobnou funkcí se také vyznačuje další ze sociálních sítí, Snapchat, avšak poté, co se objevila i na Instagramu, začala síť upadat. Instastories se hodí, pakliže chcete na něco upozornit. V případě eshopů to mohou být slevy produktů či různé podobné akce. Můžete jejich prostřednictvím poukázat na události v reálném čase. Oblíbené jsou rovněž pro bezprostřední reakce. Výhodou je, že můžete vysílat i živě.  

Stories na profilu

Přestože původně se Instastories po 24 hodinách mazaly, nyní je můžete natrvalo připnout na svůj profil, a to klidně i roztříděné dle témat nebo kategorií. Hodí se pak pro připomenutí kupříkladu úspěchů, které se vám podařily nebo zkrátka chcete některé příspěvky často připomínat.   

Rada na závěr

Instagram, přestože je primárně určen ke sdílení fotografií, nemá rád, když ho přespříliš zahlcujete obsahem (spamujete). Je proto potřeba příspěvky přidávat v nějakém přijatelném časovém intervalu. V krajním případě může totiž síť vaše příspěvky omezit až do té míry, že budou pro mnohé uživatele neviditelné.

Napsat komentář