Slovo Sklik často rezonuje v rámci debat o českém internetovém marketingu. Účelem tohoto článku je tudíž vysvětlit, co vlastně znamená, jak funguje a jaké jsou jeho výhody.

Co je to Sklik?

Sklik je reklamní služba, kterou provozuje největší tuzemský vyhledávač Seznam.cz, a to s poměrně slušnou tradicí, jelikož byla poprvé spuštěna již v roce 2006. V podstatě se tedy jedná o online nástroj pro podporu internetového marketingu, jenž je navržen pro placenou propagaci vašich webových stránek na uvedeném vyhledávači, ale i na jeho partnerských webech jako jsou Zbozi.cz, Sbazar.cz a tak podobně. Obdobně máte k dispozici reklamní plochy těch nejnavštěvovanějších stránek v České republice, kam se řadí kupříkladu Novinky.cz nebo Sport.cz.

K čemu je Sklik dobrý?

Sklik vám především umožňuje dát o sobě vědět, zvýšit návštěvnost vašich stránek a získat tak nové zákazníky a samozřejmě zvyšovat zisky. Obzvláště v případě eshopů neboli internetových obchodů dokáže zvýšit prodeje až o celých 20 %. Sklik je tedy určen zejména pro firmy a podnikatele k zviditelnění jejich podnikání a aktivit. Především pak v rámci České a Slovenské republiky.  

Jak to funguje?

Základním krokem je se do tohoto systému registrovat, což pro vás nemusí být žádným problémem, pakliže už vlastníte alespoň emailový účet od Seznamu, což drtivá většina českých uživatelů ano. Pakliže ne, jeho zřízení vám zabere pouze několik minut. Poté už můžete se systémem pracovat. Jeho výhodou je velice vstřícné uživatelské rozhraní, které vás celým procesem vytvoření kampaně provede. Ochotně vám vysvětlí co a jak, abyste se ve spleti různých termínů a funkcí neztráceli. Rovněž propracovaná je také uživatelská podpora s množstvím nápověd a našeptávačů. Měli bychom dodat, že tato služba je v základní funkci zcela zdarma, avšak platí se posléze za tzv. „proklik“. To znamená, že neplatíte za samotné zobrazení inzerátu, ale až za to, že se někdo na váš web za pomoci skliku podíval, tedy „proklikl“ se až k vám. Sami si poté můžete nastavit, jakou částku hodláte denně do propagace investovat a dále lokality, kde chcete, aby se vaše reklama zobrazovala. Seznam uvádí, že takovým způsobem můžete zasáhnout až 95 % českých uživatelů internetu.

Výhody Skliku

Výhodou skliku je možnost zacílit na jednotlivé a konkrétní cílové skupiny uživatelů v rámci českých webových stránek. Přirovnat se dá tak trochu k propagaci, kterou nabízí Facebook. Ten rovněž umožňuje zacílit reklamu na konkrétní regiony či města, avšak je pochopitelně zaměřen na globální trh. Zrovna tak důležité jsou zde souvislosti neboli kontext. Kupříkladu budete vidět u článků, které souvisejí s oborem, ve kterém pracujete i vy. Reklama tudíž bude efektivnější a hlavně relevantní, zobrazovat se bude u tematických článků a nebude pro uživatele působit tak rušivým dojmem jako je to mnohdy běžné. Nehledě na to, že vaše reklama může pronásledovat uživatele či klienty, kteří se o vaše odvětví nedávno zajímali a třeba již o vás vědí. V takovém případě jim bude připomenuto, že váš web již v minulosti navštívili, a to dokonce i kolikrát. Právě tato funkce, kdy můžete oslovit již jednou oslovené zákazníky, je jednou z hlavních výhod Skliku. Takový zákazník se poté spíše přikloní k nákupu u vás, namísto u konkurence, protože jste mu už alespoň trochu povědomí a ví, že se s vámi již někdy setkal. Každý inzerent si také může sám navolit vlastní klíčová slova, tudíž taková, aby se všem, kteří hledají podobnou službu či výrobek, zobrazil právě váš web. Podle nich se pak každý jednotlivý inzerát zobrazuje. K dispozici pak máte detailní statistiky, jenž vám ukáží, kolik zákazníků vám Sklik přinesl. Můžete se tak ujistit, že vaše marketingová kampaň funguje, a pokud ne, můžete ji samozřejmě upravit dle vlastních kritérií.

Napsat komentář